Düğün Fotoğrafçısı

İstanbul

Merhaba arkadaşlar, Türkiye genelinde bir çok şehirde düğün fotoğrafları çektim ama İstanbul bu şehirler arasında düğün fotoğrafçılığı yapan bizler için bulunmaz bir nimettir. Her tarza uygun çekim mekanları barındıran bu şehirde yaşamaktan ve fotoğraf çekiyor olmaktan mutluyum. Sokak fotoğrafçılığı yaparken sürekli gezdiğimden dolayı her yıl çok daha farklı mekanlar keşfediyorum ve not ediyorum. Tanıştığım çiftlerin tarzlarına göre mekan önerisinde bulunuyorum. Genel olarak sıklıkla çekim yaptığımız mekanları yazacağım ama özel olarak not ettiğim, duyulmasını istemediğim mekanları;  web sitesini müşterilerin yanısıra fotoğrafçılar da takip ettiği için, keşfettiğimiz mekanın popüler olmasını istemediğim için ve kişiye özel yaptığımız butik çekimlerin daha özel kalmasını istediğim için yazmayacağım.

Şimdi İstanbul için rezervasyon yaptıran çiftlere ilk olarak hangi yakada oturduklarını soruyorum, ona göre mekan önerilerini sunuyorum. Orman, yeşil alan, ahşap dokuları olan mekanlar arasında Avrupa yakası için ilk olarak Emirgan Korusu’nu söyleyeceğim, İstanbul’un en güzel korularından olan bu mekan oldukça geniş ve alternatif olarak çok farklı alanları var. Yaz aylarının sıcak günlerinde yüksek ağaçların oluşturduğu gölgede ve serinlikte çekim yapmak hem gelin damat için hem de bizim için oldukça avantaj sağlıyor. Aynı şekilde İstanbul’un gizli bahçelerinden olan Yıldız Park’ı da sıklıkla kullandığımız mekanlar arasında. Şehrin güneybatısında yer alan Florya Sosyal tesisleri’ de bir çok çift tarafından tercih ediliyor.

Alternatif olarak isteyen çiftler olduğunda tarihi yarımadada Sultanahmet taraflarında gezerek çekim yapmak da keyifli oluyor. Soğukçeşme Sokağı, Ayasofya, Gülhane Parkı buralarda tercih ettiğim mekanlar arasında yer alıyor. Galata ve Karaköy de İstanbul için güzel mekanlar sunmaktadır. İstanbul silüetinin süslediği fotoğraflar için bu mekanlar biçilmiş kaftan.

Gelelim Koç Müzesi’ne, bu mekan için başı başına bir blog yazmak gerekli aslında ama kısaca değinmek istiyorum. Dünya’daki eşsiz müzelerden olan bu mekan kapalı bir mekan olduğu için soğuk kış günlerinde ve yağmurlu havalarda sıklıkla tercih ettiğimiz bir mekan olup,düğün fotoğrafları için hayat kurtarıcımızdır. İçersinde antika arabalar, trenler, uçaklar olup ayrıca kocaman bir de vapur bulunmaktadır. Bu mekanı gezerken ve fotoğraf çekerken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyoruz; o kadar büyüleyici bir atmosfere sahip ki ortaya çıkan fotoğraflar da bir o kadar büyüleyici oluyor.

Kalabalıktan uzak sessiz sakin çekim yapalım diyenler için özellikle bahar aylarında, içinde yer alan birbirinden farklı yüzlerce ağacın oluşturduğu renk cümbüşü arasında düğün fotoğraf çekimi yaptırmak isteyen çiftler için önerim Atatürk Arboretum’u. Belgrad Ormanları’nda adeta yer yüzü cenneti olan bu mekan konumu itibariyle şehirden uzaktır ama fotoğraf çekimi için müthiş bir ortam sunmaktadır. İçerisinde küçük göletler, ağaçlarla sıralanmış arnavut kaldırımlı yollar olan bu mekanda çektiğim fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.